Kentleşmeye Küresel Bir Bakış
 
Karabük Kent Konseyi ve 2023 Karabük Vizyonu Adlı Bildiri
 
 
Diğer Duyurular
 
 
 
Kent Konseyi ve Sorumluluk
Kent Konseyleri İşbirliği Yapacak
Kent konseylerinden Birlikte Hareket Kararı
Kent Konseyleri Şehrin Kalkınmasında Önemli Etkendir
Geleceğimize Katkı Sağlanacak
Diğer Basın Haberleri
 
 
 
2023'e Mektup
Geçmiş Sayılar
Karabük Kent Konseyi Dergisi Sayı 11
Karabük Kent Konseyi Dergisi Sayı 10
 
 
 
Karabük'te yaşamaktan mutlu musunuz?

Evet (338 kişi oy verdi)
Hayır (360 kişi oy verdi)
Kararsızım (62 kişi oy verdi)

Eski Anketler
 
 
 
 
Karabük Kent Konseyi Yeni Başkanı Kazım Özcan Oldu
Karabük Kent Konseyi Olağan Genel Kurulu Karabük Kent Meydanı Nikah Salonunda gerçekleşti. Mevcut Başkan Yalçın Kılınç’ın aday olmadığı Genel Kurulda tek aday olan Maden Mühendisleri Odası Karabük Şube Başkanı Kazım Özcan Kent Konseyi yeni Başkanı oldu.

Sayfayı Paylaş
Haber Tarihi: 02.09.2016, 15:14:32

Kent Konseyi Başkanlığına seçilen Kazım Özcan, seçimlerin ardından bir teşekkür konuşması yaptı. Bu göreve seçilmesinde kendisine destek olan tüm Genel Kurul Üyelerine teşekkür eden Özcan; “Karabük’ümüzü daha ileriye taşıma noktasında herkesten destek bekliyoruz. Bu salonda bulunan siz Genel Kurul Üyelerinden elini taşın altına değil, gövdesini taşın altına koymasını bekliyoruz. Hedefimiz yaşanabilir ve miras bırakılabilir bir Karabük’ü oluşturmak” dedi.

Karabük Belediyesi Kongre ve Nikah Salonunda gerçekleştirilen Genel Kurula, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ve Genel Kurul Üyeleri katıldı. Divan Başkanlığını Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Atilla Aygün’ün yaptığı Genel Kurulda, tek aday olan Kazım Özcan Kent Konseyi yeni Başkanı oldu.

Konuşmasına FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimini lanetleyerek başlayan Kent Konseyi Başkanı Kazım Özcan konuyla ilgili şunları söyledi; “15 Temmuz gecesi devletin tüm imkânlarını seferber ederek Türkiye Cumhuriyeti Devletine ve yüce Türk Milletine silahlı darbe girişimine kalkışan hain FETÖ terör örgütünü lanetliyorum. Bu kalkışmaya karşı onları bozguna uğratan, tankların ve silahların önüne bedenini siper ederek ruhunu şahadete taşıyan kahramanlarımıza, sabahlara kadar meydanlarda bekleyen demokrasi nöbetçilerine, bedeni ve ruhundaki bütün yaraları ömrünün sonuna dek şerefle taşıyacak olan gazilerimize, silahlı kuvvetlerimizin ve emniyet güçlerimizin şerefli mensuplarına, ülke ve demokrasi duyarlılıklarını meydanlara taşıyan bütün sivil toplum kuruluşlarına, demokrasi mücadelesi için ideolojik bütün farklılıklarını bir tarafa bırakarak iktidarı ve muhalefeti tek yürek, tek ses olan siyasi partilerimizin değerli Başkanlarına saygı ve hürmetlerimi arz ederim. Allah birlik ve beraberliğimiz ilelebet muhafaza etsin”.

Genel Kurulda yeniden aday olmayan Yalçın Kılınç ve ekibine teşekkür ederek konuşmasına devam eden Kent Konseyi Başkanı Kazım Özcan; “Bünyesinde son derece değerli kurumları barındıran bu yapıyı bizlerde gereksiz çekişmeler içerisine girmeden şehrimizin daha da ileriye gitmesi için taşımalıyız” dedi. Özcan konuşmasını şu şekilde tamamladı; “Geçtiğimiz iki yıl boyunca beraber çalıştığımız, tanımaktan, çalışmaktan büyük onur ve mutluluk duyduğum değerli Kent Konseyi Başkanım Yalçın Kılınç ağabeyime ve Yürütme Kurulumuza yapmış oldukları çalışmalar, vermiş oldukları katkı ve emekleri için teşekkürü bir borç bilirim. Kent Konseyleri; Valilik, Kaymakamlık, Belediyeler, Siyasi Partiler, üniversiteler, kamu kurum ve kuruluşları, akademik meslek odaları, iş hayatı meslek odaları, muhtarlar, dernekler, vakıflar, sendikalar kent konseylerinin katılımcısı olarak sayılmaktadır. Böylesine güçlü katılımcıların oluşturduğu Kent Konseyleri, yasada belirlenen “Kent yaşamında; kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır”. Böylesine önemli görevleri olan, güçlü ve önemli katılımcıları da bünyesinde barındıran bir yapıyı çok iyi değerlendirmemiz gerekmektedir. Bunun için Kent Konseyleri, gereksiz ve anlamsız çekişme ve tartışma ortamlarının olduğu noktaya çekilmemelidir. Kent Konseyleri kendi yörelerine hizmet veren yerel gündem oluşturabilen demokrasi platformları olmalıdır. Karabük Kent Konseyi olarak, bizlerde Başkanıyla, Yürütme Kuruluyla, genel sekreteri ile kadın, gençlik, çocuk ve engelli meclisleriyle, siz değerli katılımcılarıyla kent sorunlarını takip etmek, kentin kimlik ve vizyon sahibi olması, hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukuku, saydamlık, şeffaflık, hesap sorma ve verme alışkanlıklarının oluşması için, başta sayın Belediye Başkanımız Rafet Vergili bey olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımızla sıkı bir dirsek teması içinde herkese ve her kesime açık çalışma anlayışıyla çalışacağız. Bizlerde Karabük Kent Konseyi olarak Necip Fazıl Kısakürek’in mısralarını kendimize düstur edinerek; diyeceğiz ki; “Tohum saç, bitmezse toprak utansın! Hedefe varmayan mızrak utansın! Hey gidi küheylan koşmana bak sen! Çatlarsan, doğuran kısrak utansın!” sözleriyle üzerimize düşen her türlü çalışmanın ve gayretin içinde olacağımızı bildirir hepinize saygılar sunar, teşekkür ederim”.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili ise Genel Kurulda yaptığı konuşmada, Karabük’ü hep birlikte ileriye taşıma çağrısı yaparken, Kent Konseyini bundan böyle daha aktif hale getireceklerini ve bu konuda Belediye olarak her türlü desteği vermeye de hazır olduklarını ifade etti. Kent Konseylerinin şu ana kadar yalnızca Karabük’te değil ülke genelinde istenilen hedefe ulaşamadığını belirten Başkan Vergili; “Ancak biz bu ona da örnek olacağız. Kent Konseyimize en kısa sürede bir mekan ve sekreterya kuracağız. Bütçemizden belli bir rakamı çalışmaları için aktaracağız ve değişik konularda kendilerinden bizlere rapor hazırlamalarını, projeler üretmelerini isteyeceğiz” dedi.

Yedi yıllık görev süreleri içerisinde hiçbir zaman siyasi davranışlar içerisinde bulunmadıklarını ifade ederek konuşmasına devam eden Belediye Başkanı Rafet Vergili; “Kent Konseyi de bu şekilde olmalı, hepimize yol göstermeli, Karabük olarak çevremizdeki illerden daha iyi durumdayız. Hep birlikte Karabük için çalışıyoruz, bu salonda bulunan bürokratlarımız da, sivil toplum kuruluşlarımız da, bizlerde Karabük için çalışıyoruz, kendileri bizlere destek oluyor ve bizde işlerimizi daha kolay yürütüyoruz, kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Şehirde bir eşraf oluşturmak için göreve geldikleri ilk günden itibaren çalışmalara başladıklarını da ifade eden Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; “Bu doğrultuda bir dernek kurduk, derneğimizin yönetimine her siyasi görüşten işadamlarımızı, siyasetçilerimizi aldık, bizden sonra da hangi parti Belediyeyi yönetirse bu derneğe sahip çıksın, burda bir eşraf bilinci oluşsun, şehrimize ve çocuklarımıza destek olsun istedik. Ne yazık ki buna müsaade etmediler. İnsanların yatak odalarına kadar girdiler ancak biz yolumuzdan geri dönmeyeceğiz, çünkü gurur duyduğumuz ve desteklenmesi gereken bir eğitim camiamız var” dedi.

Kent Konseyinin yeni Yürütme Kurulu ise şu isimlerden oluştu; Fatih Çapraz, Celal Bulut, İbrahim Harmanbaşı, Ulvi Üngören, Adnan Taşlıyan, Kenan Aydoğdu, Şükrü Gökkaya, İsmail Akça, Deniz Eser Küçükoğlu, Mehtap Başaran.



 
 
Kategori Kategori : Kent Konseyi Toplantıları
Okunma Okunma : 1252
Tarih Tarih, Saat : 02.09.2016, 15:14:32
Kaynak :