Kentleşmeye Küresel Bir Bakış
 
Karabük Kent Konseyi ve 2023 Karabük Vizyonu Adlı Bildiri
 
 
Diğer Duyurular
 
 
 
Kent Konseyi ve Sorumluluk
Kent Konseyleri İşbirliği Yapacak
Kent konseylerinden Birlikte Hareket Kararı
Kent Konseyleri Şehrin Kalkınmasında Önemli Etkendir
Geleceğimize Katkı Sağlanacak
Diğer Basın Haberleri
 
 
 
2023'e Mektup
Geçmiş Sayılar
Karabük Kent Konseyi Dergisi Sayı 11
Karabük Kent Konseyi Dergisi Sayı 10
 
 
 
Karabük'te yaşamaktan mutlu musunuz?

Evet (649 kişi oy verdi)
Hayır (521 kişi oy verdi)
Kararsızım (145 kişi oy verdi)

Eski Anketler
 
 
 
 
Ya Yardan Vazgeçeceğiz, Ya Serden!
Kent Konseyi Başkanı Özcan Büyükgenç ve beraberindeki heyet dün Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel’i ziyaret etti. Ziyarette Karabük’ün hava kirliliği konuşulurken, Kardemir Genel Müdürü Fadıl Demirel, sadece Karabük’ü havasını Kardemir kirletiyormuş gibi kamuoyunda intiba yaratıldığını, bunun haksızlık olduğunu söyledi.

Sayfayı Paylaş
Haber Tarihi: 25.12.2009, 22:36:51

Büyüyen bir Sanayi Şehri olmak istiyorsak, istihdam yaratmak istiyorsak, yatırım istiyorsak, bunun beraberinde getireceği bir takım etkenlerin düşünülmesi gerektiğini belirten Genel Müdür Demirel “ Sanayinin olduğu yerde görüntü kirliliği ve diğer bir takım kirlikler olacaktır. Bunlar kaçınılmaz. Bir taraftan sanayi kurup, diğer yandan her yer orman olacak, güllük gülistanlık olacak dersek yanlış olur” dedi.

***

Kent Konseyi Başkanı Özcan Büyükdeniz ve beraberinde Kent Konseyi üyeleri Aysel Özbay, TİED Karabük Şube Başkanı Celal Bulut, Mimarlar Odası Başkanı Mehtap Başaran Kardemir Genel Müdürü  Fadıl Demirel’i ziyaret ettiler.

      Ziyaretteki ana konu Hava kirliliğiydi.Karabük’ün hava kalitesi ve Kardemir’in bun yönde etkisi masaya yatırılırken, ayrıca Kardemir tarafından 2008 yılından bu yana yapılan çevre yatırımları hakkında slayt eşliğinde bilgi verildi.

      Ziyarette ilk konuşan Fadıl Demirel kamuoyunda Karabük’ün havasını  Kardemir kirletiliyormuş gibi bir intiba yaratılmasının yanlış olduğunu, konuyla ilgili Kardemir’den doğru bilgi alınarak kamuoyunun aydınlatılmasının daha doğru olacağını belirtti.

      Yatırımları  yaparken çevreye ve doğaya zarar vermemeye büyük özen gösterdiklerini, bu felsefeden yola çıkarak yatırımlara yön verdiklerini belirten Genel Müdür Demirel, “ Kardemir’in bacalarından atılan atıkların ne kadar temiz, ne kadar kirli olduğunu sade bir vatandaş bilemez. Atılar duman mı buhar mı bunu da bilmesi zor. Bacaların çoğu tertemiz buhar atıyor. Kardemir bugün geldiği nokta itibarı ile çevreye yönelik bir çok yatırım yaptı. Yeni üniteler kurdu. Son teknoloji makineler aldı. Eğer bugün bir haddehane kuruyorsanız bunun çevreye uygun olması gerekiyor. Eski teknolojileri terk ettikçe, teknolojiyi yeniledikçe çevreye daha duyarlı olmak zorundasınız. Yapımcı firmada zaten ürettiği her makineyi çevreye duyarlı şekilde üretmek zorunda. Kardemir kendini yeniledikçe çevreye duyarlı teknolojileri kullanıyor. Kardemir her geçen gün kendini yenilemenin kavgasını veriyor. Biz burasının çiçekli, yemyeşil bir tarla olduğunu da iddia etmiyoruz. Böyle dersek yanlış olur. İşi abartırız. Ama hem sanayileşeceksiniz, hem istihdam isteyeceksiniz, hem yatırımcı isteyeceksiniz. Tüm bunları istediğinizde beraberinde getireceği etkenlerde kaçınılmaz olacaktır. Yar yardan vazgeçeceksiniz.Tüm bunları isteyip, her yerin orman olmayacağını kabul etmek durumundasınız. Bugün kamuoyunda Kardemir’in çevreyi kirlettiğine dair intiba yaratılıyor. Bu yorumları yapmadan önce tavsiyemiz gelsinler bizden çevre ile ilgili bilgi alsınlar. Biz yapabildiğimizin en iyisini çevre adına yapmaya çalışıyoruz. Bunları yaparken de kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanmak durumundayız. Optimumda yapmak gerekiyor” dedi.

      Ardından söz alan Kent Konseyi Başkanı Özcan Büyükdeniz ise, Kent konseyinin oluşturulmasıyla birlikte ilk hedeflerinin Karabük’teki hava kirliliğini en aza indirmek ve bu yönde çalışmalar yapmak olduğunu belirterek “ Kardemir ve sanayi kuruluşlarımız bizim için vazgeçilmez unsurlar. Fakat burada insan sağlığı bizim için daha önemli. Sağlıklı yaşam için, kaliteli hava şart. Hepimize hava kirliğini en az seviyeye çekmek için büyük sorumluluklar düşüyor.Kardemir’e bugüne kadar ve bundan sonraki yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür ederim” dedi.

      KARDEMİR  İÇİNDE HAVA TEMİZ

Genel Müdür Fadıl Demirel, Hava Kalitesi Çevre kuruluna Kardemir içinde hava kalitesi ölçümleri yaptırdıklarını, yapılan ölçümler Türk Akraditasyon kurumu tarafından onaylandığını, yapılan ölçümlerde hava kalitesinin Kardemir içinde kirli olmadığının ortaya çıktığını söyledi. 

       Kardemir’in 2008 ve 2012 yılına kadar çevre yatırımlarına 58 milyon yatırım yapacağını belirten Demirel, Kardemir’in çevreye yönelik tüm kalite belgelerini almak istediğini söyledi.

      Son olarak söz alan İl Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Işık ise, Kardemir’in bazı ünitelerinde eksiklikleri değerlendirirken, yeni çevre yasaları gereği ÇED raporlarının alınması hususuna önem gösterilmesini istedi.

      Işık Karabük’teki haddelerin çoğunun LNG’ye geçtiğini, bir kısmının ise Doğal gaza geçme hazırlığı içinde olduğunu belirterek, Karabük’ün doğalgaza geçmesiyle birlikte hava kalitesinin daha iyi konuma geleceğini söyledi.

      Işık’ın konuşmasının ardından Kardemir’in çevre yatırımlarının tanıtımı  devam etti.

 
 
Kategori Kategori : Basında Kent Konseyi
Okunma Okunma : 2947
Tarih Tarih, Saat : 25.12.2009, 22:36:51
Kaynak : Karabük Haber Gazetesi